Opowiem Ci dziś o Ewuni. To dziewczynka, która mieszka w Warszawie. Ma rodzeństwo – brata Antka i siostrę Marysię.
Od poniedziałku do piątku, czyli w tzw. dni robocze, szkolne, Ewa wstaje rano – już o 6.00.
Jej poranki są schematyczne: szybka pobudka, ubieranie, śniadanie, potem około 6.45 zejście do auta. No i droga do przedszkola.
Rodzice codziennie sprowadzają Ewę pod dom, tam czeka na nią auto – kierowca wiezie do przedszkola.
„Ewusiowe przedszkole”- tak o placówce mówi tata Ewy jest wyjątkowe. W grupie naszej Ewuni jest 4 dzieci, a towarzyszą im dwie Panie – Ciocie.
A co tam takiego wyjątkowego w wyjątkowym przedszkolu?
Dużo wf-u, czytania, pokazywania. Nauka!
Mija 6 godzin i znowu pan kierowca wiezie Ewę do domu. Tu czeka na nią tata albo mama.
Późnym popołudniem Ewa ma jeszcze swoje „zajęcia dodatkowe”. Pilnie się uczy i ćwiczy.
Można by powiedzieć – historia jak inne, trochę nawet nudna, ale…
Dodam do tej historii kilka faktów o Ewie:
-
- ma 8 lat i chodzi do przedszkola;
- do przedszkola dowozi ją specjalny transport;
- uczęszcza do przedszkola specjalnego, w którym grupy są zawsze maksymalnie 4 osobowe, a dziecko jest pod specjalistyczną opieką dwóch wykwalifikowanych pedagogów;
- w przedszkolu ćwiczy mówienie, ma specjalne terapie;
- w ciągu tygodnia wiele godzin ćwiczy, także poza przedszkolem;
- nie umie czytać i pisać;
- MA ORZECZENIE O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO!
Historia Ewy pokazuje, do czego może się przydać dokument, o którym niedawno pisałam na blogu (zobacz tutaj>>). Dziś opowiem więcej o tym co możesz zrobić mając już orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dla przypomnienia.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – co to za dokument?
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest dokumetnem wydawanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną dla dziecka niepełnosprawnego. To w dużym uproszczeniu.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj ten wpis.
W orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego powinny zostać określone:
- diagnoza funkcjonowania dziecka lub ucznia, z uwzględnieniem jego potencjału rozwojowego oraz mocnych stron i uzdolnień występujących w środowisku nauczania i wychowania barier i ograniczeń utrudniających jego funkcjonowanie;
- warunki realizacji potrzeb edukacyjnych, formy wsparcia, terapii dziecka, stymulacji, rewalidacji, terapii, oraz inne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- najlepsze dla dziecka formy kształcenia specjalnego: w szkole ogólnodostępnej, szkole integracyjnej lub oddziale integracyjnym, szkole specjalnej lub oddziale specjalnym, ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym albo w szkole zorganizowanej w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii lub specjalnym ośrodku szkolno–wychowawczym.
Jeśli już orzeczenie otrzymałeś zobacz, gdzie będzie ono przydatne.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – przydatność
Po kolei:
- Dostosowanie edukacji do stanu zdrowia Twojego dziecka, jego potrzeb oraz możliwości psychofizycznych.
Mając orzeczenie masz możliwość obejścia rutynowego schematu edukacyjnego – ogólnego programu dla danego poziomu nauczania. Dokument pozwala Ci bowiem na dostosowanie nauczania do Twojego dziecka, do tego jaki jest jego stan i tempo rozwoju.
Mając orzeczenie masz możliwość zapewnienia dziecku odpowiedniej dla niego formy edukacji, także w przedszkolu specjalnym czy integracyjnym.
Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mają także zapewnione wsparcie specjalistów nauczycieli z kwalifikacjami z zakresu pedagogiki specjalnej lub specjalistów.
- Transport i opieka podczas przewozu do przedszkola lub szkoły albo zwrot kosztów przejazdu.
Gmina, w obrębie której mieszkasz, ma obowiązek zapewnienia dziecku bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do przedszkola lub szkoły, a także ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. (Zaznaczam jednak, że spełnione muszą być konkretne, określone prawem warunki).
- Odroczenie spełniania obowiązku szkolnego.
Istnieje możliwość dwukrotnego odroczenia obowiązku szkolnego. Jeśli dziecko nie jest gotowe na naukę w szkole możesz zwrócić się do dyrektora szkoły, w rejonie której mieszkasz (szkoła rejonowa) z wnioskiem o wydanie decyzji o odroczeniu.
- Przedłużenie okresu nauki.
Twoje dziecko może uczyć się dłużej niż wynika to z ogólnych założeń: w szkole podstawowej -do końca roku kalendarzowego, w którym uczeń kończy 20. rok życia, w szkole ponadpodstawowej – do końca roku kalendarzowego, w którym uczeń kończy 24. rok życia.
- Zwolnienie z realizacji niektórych zajęć edukacyjnych.
Na podstawie orzeczenia dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wadą słuchu, afazją, niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem, zespołem Aspergera, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą skorzystać ze zwolnienia z nauki drugiego języka obcego. Zaś uczniowie niewidzący i słabowidzący mogą być zwolnieni z nauki języka migowego, jeśli uczęszczają do szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie, dla którego podstawa programowa przewiduje jego naukę.
- Realizacja programu indywidualnego.
Uczeń, który ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie musi dodatkowo ubiegać się o orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, by realizowano z nim zajęcia indywidualne. Tzw. Indywidualny Program Terapeutyczno-Edukacyjny określa jakie zajęcia, które powinny być realizowane z dzieckiem indywidualnie.
Jeśli po raz pierwszy odebrałeś orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dokładnie je przeczytaj! Może uważasz, że nie określa w sposób pełny stanu i potrzeb Twojego dziecka.
Pamiętaj!
Masz prawo się odwołać od wydanego orzeczenia.
Od tego co zapisano w tym dokumencie zależy bardzo, bardzo dużo!
***
Przeczytaj także artykuł: Program 500 plus + alimenty
Polecam również blog mojej szanownej koleżanki-radcy prawnego – Anety Kułakowskiej o zarządzie w spółce z o.o.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }