Jolanta Skrobowska

radca prawny

Interesuję się sprawami, które związane są ze wsparciem osób fizycznych, głównie w obszarze prawa cywilnego i prawa rodzinnego. Jako prawnik rodzinny zajmuję się zagadnieniami małżeństwa, partnerstwa, rodzicielstwa, edukacji oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.
[Więcej >>>]

Konsultacje online Sklep

Alimenty nie mają wakacji!

Jolanta Skrobowska21 lipca 2020Komentarze (0)

Czy muszę płacić alimenty jeśli dziecko spędza ze mną wakacje?

Ostatnio dostaję pytania o to, jak to jest z alimentami w wakacje. Czy osoba zobowiązana do płacenia alimentów na dziecko musi to robić nawet wtedy gdy potomek spędza z nią wakacje?

W tym czasie ów rodzic utrzymuje swoje dziecko, płaci za jedzenie, pranie, kupuje ubrania. Generalnie zaspokaja potrzeby dziecka, których rodzic, z którym w pozostałym czasie dziecko przebywa, spełniać nie musi.

W zasadzie tytuł dzisiejszego wpisu nie pozostawia złudzeń. Alimenty nie mają wakacji. Sąd zasądza je w stałej kwocie i jeśli w wyroku nie ma wyłączenia na czas wakacyjny – co się raczej nie zdarza, to mimo iż koszty utrzymania dziecka w tym okresie pokrywa rodzic, z którym ono przebywa, to i tak, jeśli z wyroku sądu wynika jego zobowiązanie do zapłaty na ręce drugiego rodzica alimentów, to ową stałą kwotę płacić powinien.

Co będzie jeśli ów rodzic tego nie zrobi? To samo co w sytuacji, gdyby zobowiązany do płacenia alimentów przestałby to robić poza wakacjami, na które zabiera dziecko. Z punktu widzenia prawa staje się on dłużnikiem, który uchyla się od obowiązku alimentacyjnego. Wierzyciel – drugi rodzic- może się wtedy udać do komornika. A dalej – sprawa jest oczywista. Następuje egzekucja alimentów.

Poza tym  pamiętaj, że utrzymanie dziecka dotyczy nie tylko czasu gdy przebywa ono z rodzicem. Koszty utrzymania nie znikają w całości razem z jego wyjazdem. Owszem, może w tym czasie rodzic nie musi go karmić czy ubierać (ponosić z tego tytułu wydatków), ale płaci np. zwiększony czynsz (liczony od osoby), czy opłaty związane z eksploatacją lokalu, w którym dziecko większość roku przebywa.

 

Photo by Danielle MacInnes on Unsplash

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: