Jolanta Skrobowska

radca prawny

Interesuję się sprawami, które związane są ze wsparciem osób fizycznych, głównie w obszarze prawa cywilnego i prawa rodzinnego. Jako prawnik rodzinny zajmuję się zagadnieniami małżeństwa, partnerstwa, rodzicielstwa, edukacji oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.
[Więcej >>>]

Konsultacje online Sklep

Alimenty nie mają wakacji!

Jolanta Skrobowska21 lipca 2020Komentarze (0)

Czy muszę płacić alimenty jeśli dziecko spędza ze mną wakacje?

Ostatnio dostaję pytania o to, jak to jest z alimentami w wakacje. Czy osoba zobowiązana do płacenia alimentów na dziecko musi to robić nawet wtedy gdy potomek spędza z nią wakacje?

Alimenty wakacje

W tym czasie ów rodzic utrzymuje swoje dziecko, płaci za jedzenie, pranie, kupuje ubrania.

Generalnie zaspokaja potrzeby dziecka, których rodzic, z którym w pozostałym czasie dziecko przebywa, spełniać nie musi.

W zasadzie tytuł dzisiejszego wpisu nie pozostawia złudzeń:

Alimenty nie mają wakacji

Sąd zasądza je w stałej kwocie i jeśli w wyroku nie ma wyłączenia na czas wakacyjny – co się raczej nie zdarza, to mimo iż koszty utrzymania dziecka w tym okresie pokrywa rodzic, z którym ono przebywa, to i tak, jeśli z wyroku sądu wynika jego zobowiązanie do zapłaty na ręce drugiego rodzica alimentów, to ową stałą kwotę płacić powinien.

Co będzie jeśli ów rodzic tego nie zrobi?

To samo co w sytuacji, gdyby zobowiązany do płacenia alimentów przestałby to robić poza wakacjami, na które zabiera dziecko.

Z punktu widzenia prawa staje się on dłużnikiem, który uchyla się od obowiązku alimentacyjnego.

Wierzyciel – drugi rodzic – może się wtedy udać do komornika. A dalej – sprawa jest oczywista. Następuje egzekucja alimentów.

Poza tym pamiętaj, że utrzymanie dziecka dotyczy nie tylko czasu gdy przebywa ono z rodzicem. Koszty utrzymania nie znikają w całości razem z jego wyjazdem.

Owszem, może w tym czasie rodzic nie musi go karmić czy ubierać (ponosić z tego tytułu wydatków), ale płaci np. zwiększony czynsz (liczony od osoby), czy opłaty związane z eksploatacją lokalu, w którym dziecko większość roku przebywa.

Jolanta Skrobowska
radca prawny

Photo by Danielle MacInnes on Unsplash

***

Reportaż w Polskim Radio Katowice – opłaty za żłobki i przedszkola w czasie ich zamknięcia z powodu koronawirusa

W Polskim Radio Katowice ukazał się dzisiaj reportaż z moim udziałem, dotyczący opłat za żłobki i przedszkola w czasie ich zamknięcia z powodu koronawirusa [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Jolanta Skrobowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: