Jolanta Skrobowska

radca prawny

Interesuję się sprawami, które związane są ze wsparciem osób fizycznych, głównie w obszarze prawa cywilnego i prawa rodzinnego. Jako prawnik rodzinny zajmuję się zagadnieniami małżeństwa, partnerstwa, rodzicielstwa, edukacji oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.
[Więcej >>>]

Konsultacje online Sklep

Niedostatek

Jolanta Skrobowska18 listopada 2019Komentarze (0)

niedostatek - para ludziNiedostatek to dość oczywiste pojęcie. Rozumiemy je intuicyjnie. Potocznie przez niedostatek rozumiemy biedę, niewystarczająca, niedostateczna ilość czegoś (np. pieniędzy czy jedzenia).

W świetle przepisów prawnych warto jednak doprecyzować to pojęcie, po to by było jasne co tak naprawdę rozsądny ustawodawca miał na myśli tworząc daną normę prawną, nawiązującą do tego terminu, a którą teraz stosujemy w praktyce ☺

O niedostatku jest mowa w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Będąc w niedostatku możesz po rozwodzie ubiegać się o alimenty od drugiego małżonka. Niedostatek jest także przesłanką dochodzenia alimentów od dzieci, wnuków i innych członków rodziny.

Stan niedostatku zachodzi nie tylko gdy osoba uprawniona nie ma żadnych środków utrzymania, ale już wtedy, gdy nie ma ona możliwości zarobkowych i majątkowych pozwalających na pełne zaspokojenie jego usprawiedliwionych potrzeb. 

Innymi słowy, ktoś pozostaje w niedostatku nie tylko gdy już nie ma za co żyć, ale także gdy wprawdzie na niskiej stopie życiowej egzystuje, jednak jego perspektywy na poprawienie położenia są zasadniczo beznadziejne. Może bowiem, mimo najlepszych chęci, nie być w stanie zarobić na swoje usprawiedliwione potrzeby, takie jak utrzymanie

W pierwszej kolejności wskazać tu należy osoby chore, które z powodu choroby niezdolne są do pracy, ale także osoby w podeszłym wieku, które nie są w stanie również podjąć zatrudnienia. W niedostatek można także popaść na skutek braku odpowiednich kwalifikacji do podjęcia danego zatrudnienia, przy jednoczesnym dobrym zdrowiu – ale to są przypadki rzadkie.

Ważna jest tu jednak nie tylko możliwość zarobkowania, ale także to, że osoby, o których piszę nie mają majątku, który umożliwiłby im funkcjonowanie.

A jeśli ktoś jest winny swojej sytuacji?

Jednym słowem – działa tak, by popaść w niedostatek, bo mu się na przykład do podjęcia pracy nie śpieszy … Wiem, wiem – to się wydaje niemożliwe, ale takie sytuacje także się zdarzają!

Jeśli ktoś specjalnie nie pracuje i to doprowadza go do wspomnianego wcześniej stanu (biedy), to…

Nie będzie mógł liczyć na przychylność prawa – i sądu także! ☺

***

Poczytaj też:

Zdjęcie – Toa Heftiba

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 795 699 431e-mail: kancelaria@skrobowska.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@skrobowska.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: