Jolanta Skrobowska

radca prawny

Interesuję się sprawami, które związane są ze wsparciem osób fizycznych, głównie w obszarze prawa cywilnego i prawa rodzinnego. Jako prawnik rodzinny zajmuję się zagadnieniami małżeństwa, partnerstwa, rodzicielstwa, edukacji oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.
[Więcej >>>]

Konsultacje online Sklep

Współczesny model rodziny

Jolanta Skrobowska29 października 2019Komentarze (0)

Zawsze gdy pozwalam sobie na wyznania dotyczące mojego stanu rodzinnego z zaciekawieniem obserwuję moich rozmówców, którzy najpierw skanują mnie od góry do dołu, a potem z niedowierzaniem pytają czy wszystkie dzieci są moje, czy może dostałam je z mężem/partnerem życiowym, a może adoptowałam, a może jednak żartuję.

Dzisiaj to nienormalne mieć dużo dzieci. Mówię to nieco z przekąsem – i od razu się do tego przyznaję.

Ja już przywykłam, dlatego rodziny wielodzietne 3+ nie robią na mnie większego wrażenia. Przy 5+ zaczynam patrzeć z podziwem na rodziców, a w okolicach dziesiątki – myślę, że to wyczyn i wyzwanie ogarniać taką rodzinę. Wciąż jednak jest do dla mnie „stan” normalny. 

Dlaczego dziwi nas wielodzietność?

Zakładam, że czego nie znamy z autopsji – tego do końca nie rozumiemy. 

Wielodzietność jest „zjawiskiem” dziwnym, bo ludzie jednak przyzwyczaili się do „normalności” modelu „2+1”, ewentualnie „2+2”. 

Model „2+3” zdaje się być wyjątkowy, zaś wielodzietność ponad 3 dzieci bywa traktowana jak dziwny wybryk natury 😉 

Mimo rządowego wsparcia, rodziny wielodzietne są raczej w trudnej sytuacji. Utrzymanie dzieci jest kosztowne, zaś średnio pozytywny odbiór społeczny nie pomaga w odnalezieniu się w rzeczywistości współczesnej Polski.

Rodzina wielodzietna

Za granicą wydaje się być trochę inaczej – odbiór wielodzietności jest jednak bardziej pozytywny. Sama doświadczam uśmiechów i gratulacji, ba nawet byłam podziwiana za to, że tak sprawnie zarządzam swoją rodziną 😉 

Ale – o rodzinie i o jej modelach można by pisać długo, a ja tym nieco przewrotnym wstępem chciałam zwrócić uwagę na to, że warto chwalić się DUŻĄ RODZINĄ!

rodzina wielodzietna

Dlatego – jeśli się spotkamy – pamiętaj o tym, żeby wspomnieć, że masz rodzinę wielodzietną!

Mam nadzieję, że wiesz już jaka jest moja misja – i dlaczego blog na którym jesteś nazywa się „Prawnik Rodzinny”. Sama jestem częścią Dużej Rodziny i jestem z tego bardzo, bardzo dumna.

Jeśli zechcesz – chętnie pomogę Ci w Twoich sprawach rodzinnych! Nawet jeśli Twoja Rodzina nie jest taka duża! 😉

Ponieważ honorujemy Kartę Dużej Rodziny – nie wahaj się o niej wspomnieć. 

***

Tutaj poczytasz więcej o alimentach>>

Zachęcam Cię również do odwiedzin bloga spadkowego mec. Małgorzaty Woźniak pt. Dział spadku bez tajemnic.

   

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 795 699 431e-mail: kancelaria@skrobowska.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@skrobowska.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: