Na moim blogu oAlimentach.com pojawił się następujący komentarz:
Pewnie wiele osób się zdziwi, ale mam zupełnie inny problem niż te, które tutaj widuję… Otóż ja chcę płacić alimenty! Sytuacja jest taka. Nie jesteśmy małżeństwem i nie byliśmy. Mamy wspólne dziecko. Atmosfera jest poprawna, ale nie jest to ekscytująca miłość. Odeszła ode mnie… Chciałbym płacić alimenty na dziecko, aby nikt, nigdy nie oskarżył mnie, że się uchylałem. Zaproponowałem jej godną kwotę. Powiedziała, że kwota jest ok, a nawet większa niż się spodziewała. Spotykamy się, opiekuję się małą. Jak powinienem formalnie uregulować z nią kwestię wpłacania kwot na dziecko, skoro Sąd nigdy nie był w naszym przypadku w akcji. Nie było takiej potrzeby. Boję się, że jak za 2-3 lata – coś jej odbije i poda mnie do sądu, to powie, że nigdy nie dostawała pieniędzy i zażąda alimentów za miesiące wcześniejsze.
JAK POWINIENEM DOKONYWAĆ WPŁAT, JAK UREGULOWAĆ TO FORMALNIE BEZ SĄDU ABY UNIKNĄĆ PRZYKREJ NIESPODZIANKI W PRZYSZŁOŚCI, GDYBY NIE DAJ BOŻE DOSZŁO DO POGORSZENIA NASZYCH RELACJI?
Alimenty dla dziecka mogą być zasądzone wyrokiem sądu, na podstawie ugody zawartej przed mediatorem a zatwierdzonej przez sąd a także ustalone umownie – najlepiej przed notariuszem.
Jeśli chodzi o sytuację przedstawioną przez Czytelnika najlepsza będzie umowa zawarta w formie aktu notarialnego. Przede wszystkim sprawa zostanie załatwiona szybko, polubownie i bez niepotrzebnego postępowania, które jest zawsze dla stron stresujące.
Przed notariuszem nie trzeba przeprowadzać żadnych dowodów z dokumentu ani z zeznań świadków na okoliczność uzyskiwanych dochodów stron, kosztów utrzymania dziecka.
Co powinno zostać określone w takiej umowie?
Najważniejsze są:
- określenie osoby uprawnionej i zobowiązanej (czyli wskazanie kto komu alimenty będzie płacił);
- wskazanie wysokości alimentów i określenie częstotliwości ich uiszczania wraz z terminem płatności;
- określenie w jaki sposób alimenty będą płacone (do rąk własnych, przelewem na rachunek czy przekazem i do czyich rąk);
- określenie skutków naruszenia terminów płatności (odsetki);
- oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.
Słowo wyjaśnienia co do…
Dobrowolnego poddania się przez dłużnika egzekucji
Dobrowolne poddanie się przez dłużnika egzekucji jest to sposób uzyskania tytułu egzekucyjnego bez konieczności prowadzenia sporu sądowego.
Umowa o alimenty, w której dłużnik (zobowiązany) poddaje się dobrowolnie egzekucji jest tytułem egzekucyjnym równorzędnym wyrokowi sądu. Jeśli będzie zaś zaopatrzona w klauzulę wykonalności – może być po prostu wszczęte postępowanie egzekucyjne. (Owo „zaopatrzenie w klauzulę” następuje w wyniku złożenia umowy- aktu notarialnego we właściwym sądzie z wnioskiem o nadanie jej klauzuli wykonalności).
Co ważne: umowa może zostać zmieniona. Wystarczy aneks.
Jeśli co do zmiany nie ma obopólnej zgody – zawsze można wystąpić na drogę sądową.
***
Przeczytaj koniecznie jeszcze te artykuły:
Zajrzyj również do bloga pani mec. Grażyny Tomanek, która w swoim blogu pisze na temat pozwu o rozwód. Jej bloga znajdziesz tutaj >>
Fotka w tym artykule autorstwa:Kelly Sikkema
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }