Jolanta Skrobowska

radca prawny

Interesuję się sprawami, które związane są ze wsparciem osób fizycznych, głównie w obszarze prawa cywilnego i prawa rodzinnego. Jako prawnik rodzinny zajmuję się zagadnieniami małżeństwa, partnerstwa, rodzicielstwa, edukacji oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.
[Więcej >>>]

Konsultacje online Sklep

„Czy muszę wystąpić o zniesienie obowiązku alimentacyjnego po upływie 5 lat od orzeczenia alimentów na żonę?”

Jolanta Skrobowska04 grudnia 2019Komentarze (0)

zniesienie obowiązku alimentacyjnego po upływie 5 lat -pieniądzeTematem dzisiejszego artykułu jest zniesienie obowiązku alimentacyjnego po upływie 5 lat i jest to odpowiedź na pytanie czytelnika bloga:

Niedługo kończy mi się 5 letni okres alimentacyjny (rozwód nastąpił bez orzekania o winie). Czy muszę wystąpić do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego czy też obowiązek ten ustaje automatycznie?

Nie musi Pan występować do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego po upływie przewidzianego w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym terminu 5-letniego.

Przepisy stanowią, iż w sytuacji, gdy zobowiązany jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek alimentacyjny między byłymi małżonkami wygasa z upływem lat 5 od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności obowiązek ten ulegnie przedłużeniu.

Przedłużenie obowiązku alimentacyjnego może nastąpić tylko w drodze powództwa

Pańska była żona mogłaby się zwrócić z takowym do sądu. Jednak – tylko wyjątkowe okoliczności – będą podstawą do tego, by takowy obowiązek przedłużyć. 

Jakie to mogą być okoliczności? 

Przede wszystkim okoliczności wyjątkowe dotyczyć mogą zarówno osoby ubiegającej się o przedłużenie obowiązku -czyli byłej małżonki- jak i drugiego byłego małżonka– czyli Pana.

Muszą one nastąpić przed upływem terminu 5-letniego, liczonego od wydania wyroku rozwodowego.

Takowe okoliczności należy każdorazowo oceniać indywidualnie, jednak mogą to być, np.: ciężka sytuacja zdrowotna uprawnionego małżonka, wypadek powodujący stałą niezdolność do pracy, co może wiązać się z brakiem środków do życia.

Na jak długo można przedłużyć obowiązek alimentacyjny?

Wskazuje się, że sąd powinien, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności przedłużyć obowiązek alimentacyjny dopóki będzie to potrzebne i uzasadnione – nie jest wykluczone nawet przedłużenie tego obowiązku na czas nieograniczony.

Ważny jest termin!

Wraz z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu obowiązek alimentacyjny wygasa. 

Dla czytelnika oznacza to, że nie musi podejmować żadnych dodatkowych działań w tej kwestii.

***

Poczytaj więcej o rozwodzie tutaj>> natomiast o alimentach w tym miejscu >>.

Zdjęcie by Pepi Stojanovski

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 795 699 431e-mail: kancelaria@skrobowska.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@skrobowska.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: