Jolanta Skrobowska

radca prawny

Interesuję się sprawami, które związane są ze wsparciem osób fizycznych, głównie w obszarze prawa cywilnego i prawa rodzinnego. Jako prawnik rodzinny zajmuję się zagadnieniami małżeństwa, partnerstwa, rodzicielstwa, edukacji oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.
[Więcej >>>]

Konsultacje online Sklep

Czy musisz zmienić nazwisko po rozwodzie?

Jolanta Skrobowska08 listopada 2019Komentarze (0)

zmiana nazwiska po rozwodzie - para ludziJeśli myślisz o rozwiązaniu swojego małżeństwa, to z pewnością trapi Cię zmiana nazwiska po rozwodzie. Przygotowałam dla Ciebie kilka zdań na ten temat.

Oto one:

Jeśli zawierając małżeństwo przyjąłeś bądź przyjęłaś nazwisko drugiego małżonka to po rozwodzie możesz powrócić do nazwiska, które było przez Ciebie noszone przed ślubem.

Możesz – nie musisz! 

Jest to Twoja dobrowolna decyzja, na którą wpływu nie ma nikt- prócz Ciebie. Nie ma tu nic do powiedzenia też Twój były już małżonek. Jeśli nie po myśli mu fakt, iż nosić będziesz jego nazwisko mimo rozwodu- no cóż … to jego problem. 

Sąd także nie orzeka o nazwisku w wyroku rozwodowym.

Termin

Na powrót do poprzedniego nazwiska masz 3 miesiące od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie. 

Termin ten jest rozsądny – czyli taki … w sam raz na to, byś ocenił i zdecydował czy zmiany nazwiska chcesz dokonać.

Przeczytaj też: Odpowiedź na pozew rozwodowy >>

Po upływie owych 3 miesięcy uprawnienie do powrotu do nazwiska sprzed zawarcia małżeństwa wygasa. Termin ten nie może zostać ani skrócony, ani przedłużony – nawet jeśli w ciągu owych 3 miesięcy oświadczenia złożyć nie możesz.

Nie oznacza to, że nazwiska nie będziesz mógł zmienić. To będzie możliwe – ale już w zupełnie innym trybie – administracyjnym (zgodnie z ustawą o zmianie imienia i nazwiska).

WAŻNE!

  • Możliwość zmiany nazwiska w opisywany przeze mnie sposób dotyczy tylko małżonka – nie ma zastosowania do dzieci. One pozostają przy swoim dotychczasowym nazwisku.
  • Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa dotyczy ostatniego nazwiska noszonego przez Ciebie przed ślubem – nie jest dopuszczalny powrót do nazwiska noszonego jeszcze wcześniej.
  • Nazwisko noszone przed zawarciem małżeństwa nie jest tożsame z Twoim nazwiskiem rodowym.

Oświadczenie

Oświadczenie możesz złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego przed kierownikiem USC, a jeśli przebywasz za granicą – w polskim konsulacie- przed konsulem.

Opłata

Z powrotem do nazwiska noszonego przed ślubem wiąże się opłata:

– skarbowa – w wysokości 11 zł – jeśli sprawa załatwiana jest przed kierownikiem USC;

– konsularna – w wysokości 50 EUR – jeśli sprawę załatwiasz przed konsulem.

Po przyjęciu oświadczenia kierownik USC albo konsul przygotuje protokół. Na jego podstawie naniesiona zostanie na Twoim akcie małżeństwa odpowiednia wzmianka o nazwisku.

Od momentu wpisu (wzmianki) w akcie małżeństwa, możesz już używać poprzedniego nazwiska.

***

Jeśli jesteś żołnierzem, albo ktoś z Twoich znajomych pełni służbę wojskową to zachęcam Cię do lektury bloga mec. Artura WoźniakaPrawnik na Poligonie.

Zdjęcie – Juliette F

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 795 699 431e-mail: kancelaria@skrobowska.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@skrobowska.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: