Jolanta Skrobowska

radca prawny

Interesuję się sprawami, które związane są ze wsparciem osób fizycznych, głównie w obszarze prawa cywilnego i prawa rodzinnego. Jako prawnik rodzinny zajmuję się zagadnieniami małżeństwa, partnerstwa, rodzicielstwa, edukacji oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.
[Więcej >>>]

Konsultacje online Sklep

Tylko weź ze sobą dowód!

Jolanta Skrobowska05 marca 2020Komentarze (0)

Dowód osobisty czy paszport, a może legitymacja lub prawo jazdy?

Zastanawiasz się czasem którym z tych dokumentów możesz poświadczyć, że ty to ty.

Każdy wie, że najważniejszy jest jego dowód osobisty, który potwierdza nie tylko tożsamość ale także obywatelstwo.

Tylko weź dowód

Jeśli kiedyś twój dowód osobisty gdzieś się na moment zapodział, to daję głowę 😉 że szukali go wszyscy, wszędzie!

Dowód osobisty

Każdy pełnoletni Polak musi mieć dowód osobisty.

Może go mieć też osoba, która nie ma jeszcze 18 lat, ale chce bez paszportu podróżować do krajów, w których ten dokumentnie jest wymagany.

Paszport

Paszport – możesz go wyrobić, jeśli wybierasz się zagranicę, a dowód nie wystarczy.

Paszport również potwierdza twoją tożsamość i obywatelstwo.

Legitymacja?

Legitymacja może potwierdzić twoją tożsamość oraz przynależność do organizacji, która tę legitymację wydała (np. Uczelni, związku).

To też często dokument potwierdzający uprawnienie (legitymacja ubezpieczeniowa) bądź przynależność zawodową (legitymacja dziennikarska).

Prawo jazdy

Prawo jazdy – potwierdza tożsamość, oraz uprawnienie do prowadzenia pojazdu.

Są oczywiście też inne dokumenty, które zawierają zdjęcie i dane osoby, dla której zostały wydane. Gdyby twój dowód się gdzieś zapodział, a paszportu po prostu nie było to czy możesz wziąć taki dokument do ręki i okazując mieć pewność, że zostaniesz „skutecznie zweryfikowany”?

Niestety nie. Nie każdy bowiem dokument pozwoli na skuteczne potwierdzenie twojej tożsamości.

Co mam na myśli przez określenie „skuteczne potwierdzenie tożsamości?”.

Wiele sytuacji wymaga byś się wylegitymował dokumentem tożsamości. Jeśli nie będzie to dowód bądź paszport – to inne dokumenty „nie zadziałają”.

Jeśli jesteś więc proszony o to byś stawił się gdzieś z dokumentem tożsamości to:

  • gdy jesteś obywatelem polskim możesz okazać: dowód osobisty bądź paszport dodatkowo żołnierze mogą okazywać kartę tożsamości, żeglarze zaś – książeczkę żeglarską;
  • gdy jesteś cudzoziemcem – okaż kartę pobytu, polski dokument tożsamości cudzoziemca, dokument „zgoda na pobyt tolerowany”, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, dokument podróży (specjalny dokument przewidziany w konwencji genewskiej dotyczący statusu uchodźców).

Legitymacja, choćby zawierała twoje zdjęcie i szczegółowe dane nie jest dokumentem tożsamości, a dokumentem pozwalającym na ustalenie tożsamości. Prawo jazdy – podobnie.

A z czym do sądu?

Do sądu najlepiej zabrać ze sobą dowód osobisty. Ten dokument jest przeważnie okazywany, gdy na początku rozprawy sąd potwierdza czy ty to ty 😉

Zgodnie z Regulaminem urzędowania sądów powszechnych, sąd ustala tożsamość osoby wezwanej lub zawiadomionej na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

Ten sam akt wskazuje, że przed przesłuchaniem sprawdza się dane osobowe przesłuchiwanego na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, czyniąc o tym stosowną wzmiankę w protokole. W razie braku dokumentu, o przeprowadzeniu czynności z udziałem tej osoby, decyduje przewodniczący składu orzekającego. Informację o braku dokumentu pozwalającego stwierdzić tożsamość należy odnotować w protokole.

Ponadto osoba, której tożsamość zostanie zweryfikowana może w sądzie przeglądać akta i zapoznawać się z zapisem dźwięku i obrazu.

Jeżeli zaś  obecny w sądzie adresat wykaże swoją tożsamość, pismo doręcza się mu bezpośrednio, za potwierdzeniem odbioru.

Jak widzisz – dowód osobisty może się przydać.

***

Jeśli interesują Cię też inne tematy związane z rodziną, zapraszam do poniższych wpisów.

  • O kontaktach z dzieckiem poczytasz tutaj.
  • O tym do kiedy obowiązują alimenty poczytasz tutaj.
  • O współczesnym modelu rodziny przeczytasz tutaj.

Jolanta Skrobowska
radca prawny

Luke Littlefield

***

Niebieska karta jako dowód w sprawie rozwodowej

Procedura „Niebieskiej Karty” podejmowana jest w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Rozpocząć ją mogą nie tylko Policjanci, ale także m.in. lekarz, pielęgniarka, nauczyciel, psycholog, pedagog szkolny, czy pracownik socjalny gminnego ośrodka pomocy społecznej – nie tylko jeśli są naocznymi świadkami przemocy, ale zawsze, gdy ich podejrzenie o zaistnieniu przemocy jest uzasadnione [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Jolanta Skrobowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: