Jolanta Skrobowska

radca prawny

Interesuję się sprawami, które związane są ze wsparciem osób fizycznych, głównie w obszarze prawa cywilnego i prawa rodzinnego. Jako prawnik rodzinny zajmuję się zagadnieniami małżeństwa, partnerstwa, rodzicielstwa, edukacji oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.
[Więcej >>>]

Konsultacje online Sklep

Udogodnienia dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Jolanta Skrobowska09 października 2019Komentarze (0)

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - smutna dziewczynkaOpowiem Ci dziś o Ewuni. To dziewczynka, która mieszka w Warszawie. Ma rodzeństwo – brata Antka i siostrę Marysię. 

Od poniedziałku do piątku, czyli w tzw. dni robocze, szkolne, Ewa wstaje rano – już o 6.00.

Jej poranki są schematyczne: szybka pobudka, ubieranie, śniadanie, potem około 6.45 zejście do auta. No i droga do przedszkola.

Rodzice codziennie sprowadzają Ewę pod dom, tam czeka na nią auto – kierowca wiezie do przedszkola.

„Ewusiowe przedszkole”- tak o placówce mówi tata Ewy jest wyjątkowe. W grupie naszej Ewuni jest 4 dzieci, a towarzyszą im dwie Panie – Ciocie. 

A co tam takiego wyjątkowego w wyjątkowym przedszkolu?

Dużo wf-u, czytania, pokazywania. Nauka!

Mija 6 godzin i znowu pan kierowca wiezie Ewę do domu. Tu czeka na nią tata albo mama. 

Późnym popołudniem Ewa ma jeszcze swoje „zajęcia dodatkowe”. Pilnie się uczy i ćwiczy.

Można by powiedzieć – historia jak inne, trochę nawet nudna, ale…

Dodam do tej historii kilka faktów o Ewie:

    • ma 8 lat i chodzi do przedszkola;
    • do przedszkola dowozi ją specjalny transport;
    • uczęszcza do przedszkola specjalnego, w którym grupy są zawsze maksymalnie 4 osobowe, a dziecko jest pod specjalistyczną opieką dwóch wykwalifikowanych pedagogów;
    • w przedszkolu ćwiczy mówienie, ma specjalne terapie;
    • w ciągu tygodnia wiele godzin ćwiczy, także poza przedszkolem;
    • nie umie czytać i pisać;
    • MA ORZECZENIE O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO!

Historia Ewy pokazuje, do czego może się przydać dokument, o którym niedawno pisałam na blogu (zobacz tutaj>>). Dziś opowiem więcej o tym co możesz zrobić mając już orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dla przypomnienia. 

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – co to za dokument?

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest dokumetnem wydawanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną dla dziecka niepełnosprawnego. To w dużym uproszczeniu. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj ten wpis.

W orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego powinny zostać określone:

  • diagnoza funkcjonowania dziecka lub ucznia, z uwzględnieniem jego potencjału rozwojowego oraz mocnych stron i uzdolnień występujących w środowisku nauczania i wychowania barier i ograniczeń utrudniających jego funkcjonowanie;
  • warunki realizacji potrzeb edukacyjnych, formy wsparcia, terapii dziecka, stymulacji, rewalidacji, terapii, oraz inne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  • najlepsze dla dziecka formy kształcenia specjalnego: w szkole ogólnodostępnej, szkole integracyjnej lub oddziale integracyjnym, szkole specjalnej lub oddziale specjalnym, ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym albo w szkole zorganizowanej w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii lub specjalnym ośrodku szkolno–wychowawczym.

Jeśli już orzeczenie otrzymałeś zobacz, gdzie będzie ono przydatne. 

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – przydatność

Po kolei:

  1. Dostosowanie edukacji do stanu zdrowia Twojego dziecka, jego potrzeb oraz możliwości psychofizycznych.

Mając orzeczenie masz możliwość obejścia rutynowego schematu edukacyjnego – ogólnego programu dla danego poziomu nauczania. Dokument pozwala Ci bowiem na dostosowanie nauczania do Twojego dziecka, do tego jaki jest jego stan i tempo rozwoju.

Mając orzeczenie masz możliwość zapewnienia dziecku odpowiedniej dla niego formy edukacji, także w przedszkolu specjalnym czy integracyjnym.  

Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mają także zapewnione wsparcie specjalistów nauczycieli z kwalifikacjami z zakresu pedagogiki specjalnej lub specjalistów.

  1. Transport i opieka podczas przewozu do przedszkola lub szkoły albo zwrot kosztów przejazdu.

Gmina, w obrębie której mieszkasz, ma obowiązek zapewnienia dziecku bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do przedszkola lub szkoły, a także ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. (Zaznaczam jednak, że spełnione muszą być konkretne, określone prawem warunki).

  1. Odroczenie spełniania obowiązku szkolnego.

Istnieje możliwość dwukrotnego odroczenia obowiązku szkolnego. Jeśli dziecko nie jest gotowe na naukę w szkole możesz zwrócić się do dyrektora szkoły, w rejonie której mieszkasz (szkoła rejonowa) z wnioskiem o wydanie decyzji o odroczeniu. 

  1. Przedłużenie okresu nauki.

Twoje dziecko może uczyć się dłużej niż wynika to z ogólnych założeń: w szkole podstawowej -do końca roku kalendarzowego, w którym uczeń kończy 20. rok życia, w szkole ponadpodstawowej – do końca roku kalendarzowego, w którym uczeń kończy 24. rok życia.

  1. Zwolnienie z realizacji niektórych zajęć edukacyjnych.

Na podstawie orzeczenia dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wadą słuchu, afazją, niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem, zespołem Aspergera, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą skorzystać ze zwolnienia z nauki drugiego języka obcego. Zaś uczniowie niewidzący i słabowidzący mogą być zwolnieni z nauki języka migowego, jeśli uczęszczają do szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie, dla którego podstawa programowa przewiduje jego naukę.

  1. Realizacja programu indywidualnego.

Uczeń, który ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie musi dodatkowo ubiegać się o orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, by realizowano z nim zajęcia indywidualne. Tzw. Indywidualny Program Terapeutyczno-Edukacyjny określa jakie zajęcia, które powinny być realizowane z dzieckiem indywidualnie.

Jeśli po raz pierwszy odebrałeś orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dokładnie je przeczytaj! Może uważasz, że nie określa w sposób pełny stanu i potrzeb Twojego dziecka. 

Pamiętaj! 

Masz prawo się odwołać od wydanego orzeczenia.  

Od tego co zapisano w tym dokumencie zależy bardzo, bardzo dużo!

***

Przeczytaj także artykuł: Program 500 plus + alimenty

Polecam również blog mojej szanownej koleżanki-radcy prawnego – Anety Kułakowskiej o zarządzie w spółce z o.o.

Zdjęcie by Janko Ferlič – @specialdaddy

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Jolanta Skrobowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: