Jolanta Skrobowska

radca prawny

Interesuję się sprawami, które związane są ze wsparciem osób fizycznych, głównie w obszarze prawa cywilnego i prawa rodzinnego. Jako prawnik rodzinny zajmuję się zagadnieniami małżeństwa, partnerstwa, rodzicielstwa, edukacji oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.
[Więcej >>>]

Konsultacje online Sklep

Odpowiedź na pozew rozwodowy

Jolanta Skrobowska07 października 2019Komentarze (0)

Odpowiedź na pozew rozwodowy - serceDostałeś właśnie odpis pozwu o rozwód. Sąd doręczył Ci pismo, być może już nawet wyznaczył termin pierwszej rozprawy, ale pismo z sądu zawierało jeszcze zobowiązanie do złożenia odpowiedzi na pozew. 

Najczęściej sąd zobowiązuje do złożenia takiej odpowiedzi w terminie 14 dni.  

Jak więc napisać taką odpowiedź? Czy powinna poruszać jakieś szczególne kwestie? Czy możesz nie pisać nic? Jaki wpływ Twoje działanie albo jego brak będzie miało na dalszy przebieg sprawy?

Odpowiedź na pozew rozwodowy – zacznijmy od początku…

W pozwie o rozwód strona przeciwna, wnosząca go do sądu, wskazuje przyczyny dla których rozwód jest konieczny, opisuje wasze wspólne życie, to jak się zaczęło między Wami psuć, czyja to była wina i wnioskuje o określone kwestie.

Sąd, chcąc poznać Twoje spojrzenie na sprawę, zobowiązuje Cię do tego być ustosunkował się do twierdzeń powoda (drugiej strony) i odpowiedział na twierdzenia zawarte w pozwie. 

Zobacz co to jest Szybki rozwód

Możesz przecież znać przytaczany przebieg waszego wspólnego życia z zupełnie innej perspektywy. Nie zgadzasz się z tym co Twój małżonek/małżonka opisują. Nie jesteś zgodny z wnioskami zawartymi w piśmie. Chciałbyś, by sąd rozpatrzył Twoje racje!

Po to właśnie jest odpowiedź na pozew rozwodowy

Jest ona pismem procesowym, które kierowane jest do sądu, dlatego powinna spełniać określone przesłanki. 

Pisząc odpowiedź kieruj się poniższą skróconą listą jej niezbędnych elementów:

  1. Data i miejscowość sporządzenia odpowiedzi – jak w zwykłym podaniu;
  2. Oznaczenie sądu (to ten, który wzywa Cię do złożenia odpowiedzi) oraz stron i ich pełnomocników;
  3. Oznaczenie rodzaju pisma („Odpowiedź na pozew”);
  4. Osnowa wniosku (chodzi o zasadniczą część pisma „wnoszę o ….”) lub oświadczenia i dowody na poparcie przytoczonych okoliczności – to bardzo ważna część, powinna być sporządzona ze szczególną uwagą;
  5. Twój podpis, a jeśli masz pełnomocnika – jego podpis;
  6. Spis załączników.

PAMIĘTAJ! 

Jeśli sprawie nadano już sygnaturę – ona także powinna być wyraźnie wskazana w Twojej odpowiedzi.

Najbardziej istotny jest pkt 4 powyższej listy. 

Powinieneś rozpocząć w następujący sposób „ W imieniu własnym wnoszę o …”

Tutaj możesz przedstawić swoje wnioski, np.:

  • w kwestii samego rozwodu: czy zgadzasz się na rozwód, a może przeciwnie – wnosisz o nieorzekanie rozwodu (oddalenie powództwa) , albo chcesz separacji – i chciałbyś aby sąd orzekł właśnie separację;
  • orzeczenie winy w rozkładzie pożycia – kto ponosi winę, czy rozwód ma być może bez orzekania o winie;
  • zasądzenie alimentów (mogą być zasądzone na rzecz dzieci ale i na Twoją rzecz) – te powinny być wskazane precyzyjnie; także ich zabezpieczenie;
  • wykonywanie władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem – władza rodzicielska może być powierzona jednemu rodzicowi albo obydwojgu, możesz wnieść o ograniczenie jej drugiej stronie;
  • co do proponowanego sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie;
  • o powołanie świadka – osoby, która według Ciebie powinna zeznawać w sprawie;
  • zwrot kosztów procesu.

Odpowiedź na pozew składamy w ciągu 14 dni od dnia, w którym otrzymałeś pozew o rozwód wraz z pismem, w którym zobowiązano Cię do wniesienia odpowiedzi. Liczą się dni kalendarzowe. Pismo można nadać pocztą albo złożyć osobiście w biurze podawczym sądu.

Co jeśli odpowiedzi na pozew nie złożysz w wyznaczonym przez sąd terminie?

Sąd może pominąć twierdzenia i dowody spóźnione, chyba że uprawndopodobnisz, że nie zgłosiłeś ich w odpowiedzi na pozew bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności).

Odpowiedź na pozew jest ważnym pismem! Podejdź do niego z wielką starannością. Pamiętaj, że nie chodzi w nim o to, by opowiadać o swoich emocjach, ale o fakty oraz dowody na ich poparcie! 

Pamiętaj!

W odpowiedzi na pozew rozwodowy bronisz swojego stanowiska, dlatego zadbaj by przytoczyć wszelkie fakty na jego uzasadnienie. Fakty są najlepszą bronią do wykazania nieścisłości lub innych mankamentów emocjonalnego pozwu. 

Dobrze więc pisać taką odpowiedź z lekkim dystansem (tak, wiem że to trudne). 

Warto jednak próbować.

***

Zobacz również bardzo ciekawy blog mec. Marty Kopeć, pt. Jak zwolnić pracownika, czy jak kulturalnie i zgodnie z prawem rozstać się z pracownikiem.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Jolanta Skrobowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: