Jolanta Skrobowska

radca prawny

Interesuję się sprawami, które związane są ze wsparciem osób fizycznych, głównie w obszarze prawa cywilnego i prawa rodzinnego. Jako prawnik rodzinny zajmuję się zagadnieniami małżeństwa, partnerstwa, rodzicielstwa, edukacji oraz wsparcia osób niepełnosprawnych.
[Więcej >>>]

Konsultacje online Sklep

Niebieska karta jako dowód w sprawie rozwodowej

Jolanta Skrobowska30 października 2019Komentarze (0)

Niebieska karta jako dowód w sprawie rozwodowej

Procedura „Niebieskiej Karty” podejmowana jest w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Rozpocząć ją mogą nie tylko Policjanci, ale także m.in. lekarz, pielęgniarka, nauczyciel, psycholog, pedagog szkolny, czy pracownik socjalny gminnego ośrodka pomocy społecznej – nie tylko jeśli są naocznymi świadkami przemocy, ale zawsze, gdy ich podejrzenie o zaistnieniu przemocy jest uzasadnione.

Popularne określenie „założenie Niebieskiej karty” oznacza wypełnienie, składającego się z czterech części formularza „Niebieskiej Karty”, w którym zawarte są m.in.:

  • informacje dotyczące osoby pokrzywdzonej,
  • osoby sprawcy,
  • form przemocy,
  • relacje świadka (świadków),
  • ocena danego zdarzenia,
  • opis ewentualnych obrażeń,
  • opis miejsca zdarzenia a
  • także działania podjęte w sprawie.

Niebieska karta jako dowód w sprawie rozwodowej

Dokument „Niebieskiej Karty” bywa wykorzystywany w sprawach rozwodowych, szczególnie wtedy, gdy w historię rozpadu małżeństwa wpleciona jest przemoc domowa, zaś osoba pokrzywdzona dąży do uzyskania rozwodu z winy drugiej strony (tej- która zgodnie z Niebieską Kartą taką przemoc stosowała).

Nie można jednak ślepo zakładać, że przedłożenie w postępowaniu sądowym tego dokumentu jako jedynego dowodu stosowania przemocy, zapewni orzeczenie rozwodu z winy drugiej strony (poczytaj o pozwie rozwodowym). 

Na pewno Sąd weźmie pod uwagę, że w rodzinie pojawił się motyw przemocy. Jeśli jednak poza Niebieską Kartą nic nie będzie przemawiało za tym, że małżonek przemoc stosował, to dowód ten może okazać się za słaby – i można go podważyć.

Pamiętaj, że zdarzają się różne historie, a procedura Niebieskiej Karty nie jest pozbawiona wad. 

***

Zachęcam Cię również do odwiedzin bloga gdańskiego adwokata Anny Koziołkiewicz-KozakZ obrączką czy bez.

 

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 795 699 431e-mail: kancelaria@skrobowska.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jolanta Skrobowska Kancelaria radcy prawnego z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@skrobowska.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: